Nahoru

Každá chůva si zaslouží ocenění

“Stejně nemáš co dělat, když děti odpoledne spí. Co kdybys rovnou vyžehlila prádlo, vyklidila myčku a třeba tady trochu vytřela? Stejně u nás musíš být. Jo, a nechceš večer na chvíli zůstat? Mohly bychom chvilku pokecat u vína.”

Věřte tomu nebo ne, tato a podobná slova jsou mnoha profesionálním chůvám více než povědomá. Povolání chůvy je u nás totiž stále spojováno s nejrůznějšími stereotypy, které jsou běžně připisovány ženám - domácí práce a starost o děti má patřit přece jim, a to i přesto, že povolání chůvy mohou vykonávat také muži. Tento stereotyp však v profesionálním světě nemá už co dělat.

Chůva je pro mnohé povolání, které na první pohled může vypadat jako zábava a nicnedělání. A tak si někteří lidé představují, že na zaměstnankyni mohou uvalit mnoho dalších úkolů, za které však není placená. Podobně totiž společnost pohlíží i na ženy v domácnosti nebo matky na mateřské dovolené. „Jak jen doma mohou mít takový nepořádek, když celý den nic nedělají?“ Pravdou ale je, že starost o děti je mnohem náročnější, než se zdá.

Pokud zaměstnáváte chůvu, doporučujeme vždy pamatovat na to, proč jste si ji v prvé řadě zaplatili. Asi to nebylo kvůli tomu, aby vám uklízela koupelnu a vařila vám večeři, ale spíše proto, že jste chtěli mít tu nejlepší péči pro vaše děti. Pokud se nechcete nebo nemáte čas starat o domácnost, je zde možnost si najmout někoho na úklid, ale rozhodně to není úkol pro vaši chůvu. Stejně tak není vhodné zvát ji na večerní víno a na “pokec”. Je nutné nezapomínat na to, že se jedná o zaměstnankyni a ne kamarádku. Také si potřebuje po práci odpočinout a mít svůj klid.

Možná si teď říkáte, že je to škoda, a že byste vlastně mohla jako chůvu vzít některou svou kamarádku. Toto ale jako profesionálové nedoporučujeme. Vždycky je lepší vybírat chůvu, která má zkušenosti a prošla pečlivým výběrovým řízením, jehož součástí je úspěšně složení psychologických testů. Přestože vaše kamaráda či známá může být učitelka ze školky nebo družiny, práce s individuálním dítětem a v rodině je odlišná. U našich chův dbáme na kvalifikaci, odbornost, ale i na chuť a opravdový zájem chůvy o hlídání dětí jako poslání. Profesionální chůvy ctí etický kodex a dodržují mlčenlivost. Pamatujte tedy, že profesionální chůva rozhodně není něco jako kámoška a už vůbec ne uklízečka, ale člověk, který díky své kvalifikaci zajišťuje perfektní prostředí pro nové impulsy pro děti a dbá na jejich tělesný i duševní rozvoj.

Zpět na výpis novinek