Nahoru

Chůva není holka pro všechno

Chůva, to je pojem, pod kterým si v dnešní době představí každý něco jiného. Někomu slovo chůva evokuje moderní slovní spojení au pair, někomu pojem zní starobyle a možná dokonce i vznešeně. A někdo si zase toto označení spojuje se slovem hospodyně nebo služka. Povolání chůvy ve smyslu vychovatelky a hlídačky dětí, má dlouholetou tradici, přesto si ji lidé si často pletou (nebo záměrně spojují) s činnostmi jako je uklízení, praní, žehlení, vaření, pečení, či venčení a uklízení po domácích mazlíčcích. Uveďme si tedy na pravou míru, kdo dnešní moderní chůva je, a jaké jsou vlastně její povinnosti.

Patří k nim pouze hlídání dítěte? V podstatě ano nebo by mělo. Chůva se totiž automaticky nerovná uklízečka či hospodyně. Je samozřejmostí, že chůva s dětmi uklízí hračky, ale rozhodně to není „holka pro všechno“. Můžete se domluvit na drobnostech, jako je úklid myčky či drobný nákup při procházce, ale nenuťte chůvu dělat věci nad rámec jejích pracovních povinností. Přece jen, je zde pro dítě, ne pro váš dům. Vaše ratolest je vždycky na prvním místě, a to i když zrovna spí. Chůva také není vaše „kamarádka“, která vám ve volném čase vyžehlí prádlo, a ještě si vyslechne, co vás trápí. Se svou chůvou si jistě porozumíte a stane se i to, že se spřátelíte, neznamená to však, že pro vás bude proto dělat různé „službičky“ či pracovat dokonce občas zadarmo.

Zdá se vám, že chůvy si často berou za hlídání až moc peněz? Snažíte se najít tu nejlevnější, která udělá vše, co jí řeknete? Zde si dejte raději pozor. Je rozhodně důležité dívat se na cenu, ale nevybírat ty nejlevnější chůvy. Jestliže uvidíte, že chůva nabízí hodně služeb za podezřele nízkou cenu, měl by vám v hlavě naskočit varovný signál. Ptejte se, jak je možné, že je chůva schopná pracovat za tak málo peněz. Buď má ještě jinou práci, kde si přivydělává, a tím pádem chodí hlídat děti unavená, protože se zkrátka věnuje mnoha věcem najednou, a ne jedné pořádně, anebo je prostě a jednoduše nekvalitní či v zoufalé situaci a „vezme všechno“.

Je zde ještě možnost, že se podceňuje, což taky není dobrým signálem. Chůva, která nedokáže sebevědomě ocenit samu sebe, nemusí být dobrou volbou. Zkrátka – sebevědomá, zkušená, kvalitní a oboru znalá chůva se vyzná v cenách na trhu a požaduje za skvěle odvedenou práci odpovídající platové ohodnocení.

Je potřeba si uvědomit, kolik práce chůva vlastně dělá. S dětmi bývá i 10 hodin denně, což může být velmi vyčerpávající. Stará se o to, aby pravidelně jedly, pily, spaly, koupe je a zejména rozvíjí jejich mozkovou činnost hrou, společným učením a také je vychovává.

Je tedy nutné pochopit, že se jedná o službu jako každou jinou. Taky jdete raději do restaurace, kde se skvěle najíte z kvalitních ingrediencí a nemáte problém za jídlo zaplatit o něco víc. Je to lepší než levná porce přesmažených hranolek a obalovaného sýru s tatarkou.

Tak vzhůru do hledání! Naše chůvy jsou profesionálky a před nástupem do agentury je pečlivě prověřujeme. Nemusíte se tak bát, že bychom vám domů poslali někoho nekvalifikovaného.

Zpět na výpis novinek